ΠΟΙΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ ΕΙΝΑΙ;

ΠΟΙΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ ΕΙΝΑΙ;

Δημοσίευσηαπό gio την 09 Φεβ 2012, 16:31

Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα μου έκαναν δώρο μια δερμάτινη φιγούρα που έχει μια υπογραφή "Μητσάρας". Καθώς δεν τον έχω ξανακούσει θα μπορούσε ή ο πρόεδρο ή κάποιος άλλος να με ενημερώσει σχετικά.
gio
Νέο μέλος

Re: ΠΟΙΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ ΕΙΝΑΙ;

Δημοσίευσηαπό Πάνος Καπετανίδης την 13 Μαρ 2012, 01:17

Ομολογώ ότι δεν τον ξέρω...
Άβαταρ μέλους
Πάνος Καπετανίδης
Καραγκιοζοπαίχτης

Δημοσίευσηαπό gio την 20 Νοέμ 2013, 19:30

Άλλη μια ερώτηση. Είχαν κυκλοφορήσει σε βιντεοκασέτες παλιότερα κάποια έργα του Σάκη Παπαγεωρίου. Στο αρχείο με τους Καραγκιοζοπαίκτες στο site του κου Καπετανίδη ο μοναδικός με το επίθετο Παπαγεωργίου είναι ένας Διονύσης ο οποίος ηλικιακά δεν... πολυταιριάζει να είναι (πέθανε το 1949 αν δεν κάνω λάθος). Θα μπορούσε ο κος Καπετανίδης να μας πληροφορήσει σχετικά;
Οφείλω να ομολογήσω ότι αν και οι φιγούρες του "Σπαθαρίζουν" (δεν είναι της αρεσκείας μου, καθαρά προσωπικό γούστο μου) ότι παικτικά και φωνητικά είναι αξιολογότατες και άρτια παρουσιασμένες.
gio
Νέο μέλος

Κορυφή

Δημοσίευσηαπό Πάνος Καπετανίδης την 30 Νοέμ 2013, 01:34

Ο "Μητσάρας" δεν είναι καραγκιοζοπαίχτης. Πιθανόν είναι φιγουροποιός και μάλιστα με κακέκτυπες (κατά την γνώμη μου) αντιγραφές, που χρησιμοποιεί το ψευδώνυμο αυτό για να περάσει ως καραγκιοζοπαίχτης!
Ο Σάκης Παπαγεωργίου. Ουδέποτε υπήρξε αναγνωρισμένος καραγκιοζοπαίχτης. Παρόλ' αυτά έχει συμπεριληφθεί όπως και πολλοί άλλοι της ίδιας κατηγορίας στον κατάλογο που εκδόθηκε από το Σωματείο μας απλά και μόνο γιατί άφησαν ένα ίχνος (έστω και κακό) πάνω στην τέχνη. Πιστεύω ότι είναι αυτός που λες: Ο Διονύσης Παπαγεωργίου, ο οποίος εμφανίστηκε με CD και βιντεοκασέτες την δεκαετία του 1980.
Θέλω να πιστεύω ότι μαζί με τα αντίγραφα από τις "σπαθαρέϊκες φιγούρες (που δεν σου αρέσουν) να μην σου άρεσε και το "παίξιμο" ;)
Άβαταρ μέλους
Πάνος Καπετανίδης
Καραγκιοζοπαίχτης

Κορυφή

Δημοσίευσηαπό gio την 30 Νοέμ 2013, 10:44

Πάνος Καπετανίδης έγραψε:Ο "Μητσάρας" δεν είναι καραγκιοζοπαίχτης. Πιθανόν είναι φιγουροποιός και μάλιστα με κακέκτυπες (κατά την γνώμη μου) αντιγραφές, που χρησιμοποιεί το ψευδώνυμο αυτό για να περάσει ως καραγκιοζοπαίχτης!
Ο Σάκης Παπαγεωργίου. Ουδέποτε υπήρξε αναγνωρισμένος καραγκιοζοπαίχτης. Παρόλ' αυτά έχει συμπεριληφθεί όπως και πολλοί άλλοι της ίδιας κατηγορίας στον κατάλογο που εκδόθηκε από το Σωματείο μας απλά και μόνο γιατί άφησαν ένα ίχνος (έστω και κακό) πάνω στην τέχνη. Πιστεύω ότι είναι αυτός που λες: Ο Διονύσης Παπαγεωργίου, ο οποίος εμφανίστηκε με CD και βιντεοκασέτες την δεκαετία του 1980.
Θέλω να πιστεύω ότι μαζί με τα αντίγραφα από τις "σπαθαρέϊκες φιγούρες (που δεν σου αρέσουν) να μην σου άρεσε και το "παίξιμο" ;)

Όσον αφορά το θέμα των φιγουρών του Μητσάρα θα συμφωνήσω ως προς το "αντίγραφα" (το "κακέκτυπες" είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου, αλλά σίγουρα η γνώμη σας βαρύνει περισσότερο). Όσον αφορά το Σάκη Παπαγεωργίου δεν μπορώ ακόμη να τον βρω ούτε εδώ: http://karagkiozis.com/paiktes1.htm αλλά ούτε και στο ξεχωριστό βιβλιαράκι με τις βιογραφίες, εν πάσει περιπτώσει μικρή σημασία έχει αυτό! Τώρα αφήστε μου κι εσείς ένα παραθυράκι ανοιχτό να μου άρεσε και κάτι... :D
gio
Νέο μέλος

Κορυφή

Δημοσίευσηαπό PARISGIANNOULAKISFAKIA την 02 Δεκ 2013, 13:54

Ναι ο Σακης παπαγεωργιου οντως δεν εχει εμφανιστει πουθενα ΕΚΤΟς ΚΑΠΟΙΕς ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΕΤΕς 10 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΛΑ (ΟΙ 9 ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ INTERNET). Τωρα για cd δεν εχω δει κατι εσυ αμα ξερεις σε παρακαλω δωσε καμια πληροφορια.
PARISGIANNOULAKISFAKIA
Νέο μέλος

Κορυφή

Δημοσίευσηαπό Antonis την 10 Δεκ 2013, 18:16

Σχετικά με τον Σάκη Παπαγεωργίου υπάρχει βίντεο στο γουτιουμπ με παράσταση του.
ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ ΑΜ
Άβαταρ μέλους
Antonis
Τακτικό μέλος

Κορυφή

Επιστροφή στην Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης